Otevřená věda

Share this article

Otevřená věda

Projekt Otevřená věda Akademie věd České republiky je finančně podporován Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

Několik studentů Anglického gymnázia (ECP) se v tomto akademickém roce zapojilo do každoročních vědeckých stáží v rámci projektu Otevřená věda pro studenty středních škol.

Projekt Otevřená věda nabízí nadaným studentům středních škol od roku 2005 možnost zapojit se do praktického výzkumu v Akademii věd ČR prostřednictvím vědeckých stáží. Cílem je umožnit talentovaným studentům se zájmem o vědu a výzkum získat cenné zkušenosti z vědecké praxe, motivovat je k vysokoškolskému studiu a nasměrovat je k volbě vědecké kariéry.

Zapojení studentů ECP

Následující studenti ECP ze 4. a 5. ročníku se letos projektu Otevřená věda v různých ústavech Akademie zúčastnili:

Esme Kálovcová (Fyzikální ústav Akademie věd České republiky) 

Anna Malygin (Ústav anorganické chemie Akademie věd České republiky) 

Marina Žiaranová (Ústav anorganické chemie Akademie věd České republiky) 

Gabriela Popiolková (Filozofický ústav Akademie věd České republiky) 

Lucienne Erent (Historický ústav Akademie věd České republiky) 

Anastasia Kulakovska (Fyzikální ústav Akademie věd České republiky) 

Alex H. (Archeologický ústav Akademie věd České republiky)

Osobní zkušenost studentky

Lucienne Erent ze 4. ročníku o své stáži říká následující: „V rámci mé stáže v Akademii věd pracuji s PhDr. Vojtěchem Kesslerem na Databázi dějin všedního dne (DDVD) v Historickém ústavu AV ČR. K dispozici jsou zde stovky osobních pramenů z 20. a 21. století, většinou dopisy, deníky a fotoalba. Fascinovalo mě zjištění, že většina pramenů pochází od žen, jelikož ženy si obvykle vedly deníky častěji.

Tým ústavu pracuje na digitalizaci a klasifikaci sbírky, aby i veřejnost měla možnost si ji prohlédnout na adrese https://ddvd.kpsys.cz/ nebo k pramenům snadno přistupovat ve studovně ústavu. Naše skupina stážistů pomáhá se skenováním dokumentů a ořezáváním fotografií do požadovaného formátu. Kreativní stránka stáže spočívá v tvorbě přehledů k pramenům, psaní příspěvků na sociální sítě o různých pramenech a přípravě vlastního výzkumného projektu na studentskou konferenci, která se bude konat letos na podzim. Každý rok tým tvořící databáze vybere téma, například Vánoce, Babičky nebo Školní dny, a poté publikuje výzkumnou knihu k tomuto tématu.

Letos je tématem Sex a láska, takže můj výzkum je zaměřen na intimní vztahy v komunistické éře. Velmi se mi líbí atmosféra ústavu a staré fotografie mě přímo fascinují. Koncept, skrze nějž malé detaily z domácího života a osobní zkušenosti poskytují vhled do větších historických témat, je mi velmi blízký, a proto jsem se o tuto stáž ucházela.“

Open Science

Více informací o stážích naleznete zde.

V listopadu se bude konat Týden Akademie věd České republiky: Více se dozvíte na webu www.tydenavcr.cz.

Přípitek na Anglické gymnázium

Share this article

„Když britský král při slově ‚Praha‘ pomyslí nejprve na Anglické gymnázium, nejspíš děláme něco správně.“

To je citát Jana Brunnera, absolventa Anglického gymnázia (ECP) z roku 1999 a zástupce českého velvyslance v Rakousku. Jan promluvil jménem absolventů školy na recepci v prostorách britského velvyslanectví, která se konala u příležitosti 30. výročí založení našeho gymnázia.

Jan Brunner, 1999 ECP graduate and Deputy Czech Ambassador to Vienna.
Jan Brunner, ECP graduate and Deputy Czech Ambassador to Vienna

Vyslechli jsme si také projevy britského velvyslance Matta Fielda, který nazval ECP „úžasnou institucí“ a chválil ji jako „vzor akademické úspěšnosti ve vzdělávání“, dále Denise Keefea, předsedy správní rady školy, který poděkoval starostovi Prahy 9, Tomáši Portlíkovi, za jeho podporu, a také Dr. Browna, našeho šestého a nejdéle sloužícího ředitele.

Největší nadšení však vyvolalo vyprávění Jana Brunnera o tom, kdy byl představen Jeho královské Výsosti, tehdy princovi z Walesu.

Král Karel III. – Náš ‚hrdý patron‘

Bylo to během každoroční diplomatické recepce v Londýně, kdy se místní diplomaté z celého světa shromažďují v nádherném prostředí Buckinghamského paláce. Jan Bruner měl tu čest být představen princi Charlesovi, který, když uslyšel, že Jan je z Prahy, řekl: „Praha? Tam je Anglické gymnázium, kterého jsem hrdým patronem!“ Na což Jan pohotově odpověděl: „A já jsem jeho hrdým absolventem!“

Slavnostní večer na britském velvyslanectví byl plný hrdosti. Jan nebyl jediný, kdo byl hrdý na své propojení s Anglickým gymnáziem. Připojili se k němu i další kolegové absolventi, rodiče, zaměstnanci, členové správní rady a dlouholetí přátelé a podporovatelé ECP. Večer u příležitosti konce našeho jubilejního roku v krásné zahradě velvyslanectví byl přímo magický.

První vizionáři

Vzpomínali jsme na vizionáře, bez kterých by Anglické gymnázium neexistovalo. Zejména jde o zakládající členy správní rady, Ann Lewis a Martyna Bonda. Ti společně s naším prvním předsedou správní rady, lordem Holmem, shromáždili peníze a překonali nespočet překážek na cestě k otevření školy s výukou v angličtině. Posláním školy je připravit mladé Čechy na mezinárodní maturitu IB, jež jim umožní studovat kdekoliv na světě.

Připomněli jsme si také našeho prvního ředitele, Huberta Warda, který loni zemřel. S potěšením jsme přivítali našeho druhého ředitele Alberta Hudspetha s manželkou Valerií. Pan Hudspeth byl ředitelem mnoha našich starších absolventů.

Albert Hudspeth, Nigel Brown & Valerie Hudspeth
ECP’s second and sixth Headmasters

Ačkoli cílem večera bylo primárně poděkovat všem, kteří se podíleli na úspěchu ECP, pan ředitel Brown se zamyslel i nad budoucností. Bylo proto příhodné, že si s sebou náš student 3. ročníku, Ariya Man, přinesl svůj úžasný funkční model naší zrekonstruované budovy v Sokolovské ulici. Ten velmi podrobně ukazuje, co na nás všechny čeká, až se tam v listopadu vrátíme.

 Ariya Man's impressive working model of the reconstructed Sokolovská building.
Ariya Man and ECP’s Architects

Na fotografii je Ariya se svým modelem ve vstupní hale velvyslanectví. Spolu s ním jsou zde i Dr. Brown a pan Tomáš Med z architektonického studia Med Pavlík Architekti. Toto studio je autorem návrhu naší nové budovy. Model obdivovali také Anna Švarc (2005), Martin Čeňek (2000) a Michal Zapletal (2018), kteří všichni absolvovali ECP a nyní jsou kvalifikovanými architekty.

Přípitek na dalších 30 let!

Raise your glasses and toast the English College in Prague!
Dr Brown, toasting the ECP!

Ředitel ECP, Dr. Brown, při ohlédnutí za tímto večerem řekl: „Bylo mi velkým potěšením propojit tolik lidí se společnou náklonností k Anglickému gymnáziu. Podařilo se nám nejen se s vděčností ohlédnout za jeho minulostí, ale také se s nadšením a očekáváním těšit na jeho budoucnost. Jsme vděčni za moudré vedení našich členů správní rady, které nám umožnilo získat vlastnictví naší budovy v Sokolovské ulici a dále ji rozvíjet a rozšiřovat. A nyní se všichni těšíme na mnoho dalších let v Praze 9. Budeme tak mít jistotu vlastnictví naší budovy s vylepšeným zázemím. Díky rozšíření našeho stipendijního fondu umožníme mnohem více mladým lidem z méně majetného prostředí mít prospěch ze vzdělání poskytovaného ECP. Některým z nich může tato příležitost úplně změní život.“

Všechny fotografie ze slavnostního večera si můžete prohlédnout zde a podívat se můžete také na video nahrávky všech proslovů.

Renovace budovy Anglického gymnázia

Share this article

ECP building

Rekonstrukce původní školní budovy Anglického gymnázia (ECP) je v plném proudu. Budova byla postavena v roce 1889 a nachází se vedle stanice metra Vysočanská na Sokolovské ulici. Po dokončení úprav si budova zachová to nejlepší ze svého historického charakteru a zároveň poskytne moderní přístavbu ze skla, betonu a oceli. Tato nová vzrušující přístavba našich prostor bude obsahovat nádhernou novou aulu, divadelní studio, 11 nových učeben a klenuté atrium. Dalším atributem budou mnohá „studijní zákoutí“, kde si studenti budou o přestávkách moci odpočinout a učit se. Budeme mít také plně vybavenou jídelnu, abychom mohli nabízet cenově dostupné, místně připravované zdravé pokrmy.

Nové prostory umožní škole fungovat efektivněji a samozřejmě posílí náš smysl pro komunitu. Všichni jsme z projektu velmi nadšeni a věříme, že mírné narušení průběhu výuky během výstavby je jen malou cenou za tak pozoruhodnou novou budovu. Předpokládáme, že se do zrekonstruované části původní budovy v Sokolovské ulici vrátíme krátce po začátku nového školního roku. Naše dočasné prostory ve Špitálské ulici si ponecháme až do úplného dokončení rekonstrukce koncem školního roku. Pak bude mít ECP poprvé všech 400 studentů pod jednou střechou.

Průběh rekonstrukce a vize do budoucna

Rekonstrukce hlavní budovy začala přibližně před 18 měsíci. Do obnovy budovy bylo v rámci komplexního programu rekonstrukce vloženo značné množství práce, nemluvě o finančních zdrojích. Původní dřevěné stropy, které trpěly následky zubu času, vyžadovaly značnou pozornost. Práce však probíhají podle plánu a nyní byla zahájena i výstavba nové přístavby.

Na průběh rekonstrukce se můžete podívat na tomto časosběrném videu.

Starosta Prahy 9, Mgr Tomáš Portlík, sdílí nadšení z projektu a říká: „Na vizualizaci zatím není vidět ‚piazzetta‘ mezi budovou radnice a Anglickým gymnáziem, která by měla vzniknout jako studijní a volnočasový prostor.“

Poklepání kamene

Nedávno se sešly všechny strany zapojené do projektu, včetně starosty Portlíka, zástupců architektů Med Pavlík Architecti, stavební firmy PP 53, vedení školy a členů správní rady, aby oslavily položení základního kamene nové přístavby. Zároveň pokračují i intenzivní práce na rekonstrukci stávající budovy pokračují.

ECP Foundation Stone

Mezi přítomnými byli i místopředseda správní rady, Doc. Ing. Zdeněk Tůma CSc., a členové správní rady ECP Katie Schoultz, JUDr. Karel Kühnl a Jan Grozdanovič LLB.

Ředitel gymnázia, Dr. Nigel Brown, uvedl: „Nedávno jsme uspořádali tradiční slavnostní ‚poklepání  kámene‘ u příležitosti položení základního kamene nové přístavby, která po dokončení poskytne druhý vchod do školy, 11 nových učeben, aulu, divadelní studio a jídelnu, spolu s atraktivní střešní zahradou. Dostat se do této fáze trvalo dlouho a vyžadovalo to hodně úsilí, ale všichni, kteří se na projektu podílejí, jsou do práce zapálení. Jsme velmi ohromeni jak kvalitou návrhu, tak i úrovní zpracování našeho projektu na renovaci prostor, které studenti i zaměstnanci ECP budou moci využívat po mnoho dalších let.“