Týden vzpomínek v Anglickém gymnáziu

Share this article

Občas je dobré se zastavit a zamyslet se. Vhodné je to například během Týdne vzpomínek.

Den vzpomínek (Remembrance Day) má své kořeny v období po první světové válce. V 11. hodinu 11. dne 11. měsíce zachováváme pietu dvouminutového ticha, protože tehdy, v roce 1918, utichly zbraně. Vlčí mák byl zvolen symbolem této památky, protože byl první květinou, která na bývalých flanderských bojištích znovu vykvetla.

V dnešní době už nezůstal nikdo, kdo byl v době první světové války naživu. A velmi brzy už nebudou ani přímí pamětníci bojů proti nacistům ve druhé světové válce.

Shromáždění během Týdne vzpomínek

Proto u nás na Anglickém gymnáziu pořádáme během Týdne vzpomínek shromáždění, abychom si připomněli ty, kteří zemřeli při službě pro svou zemi. Organizujeme také sbírku pro britskou charitu Royal British Legion (RBL). RBL pomáhá těm, kteří nadále slouží své zemi, prodejem červených vlčích máků vyrobených bývalými vojáky.

Podpůrný tým proti Covidu

V letošním roce si připomínáme 100 let od založení RBL. Studentka 6. ročníku Alexandra Brízová se šestým rokem zapojuje do našich shromáždění v rámci Týdne vzpomínek. Tentokrát vyprávěla studentům o tom, jak muži a ženy v britském vojsku nyní pomáhají bojovat ve velmi odlišné válce, proti dnešnímu nepříteli – Covidu-19. Personál sloužící v podpůrném týmu proti Covidu dodává vakcíny a pracuje v nemocnicích, aby pomohl zmírnit tlak na státní zdravotní službu (NHS).

Medically trained personnel have supported the vaccine rollout across the UK. MOD Crown Copyright.
UK service personnel delivering Covid vaccines

Česko-britské vazby

Týden vzpomínek je také vhodný k tomu, abychom se podívali na to, co naše dvě země spojuje. Vyvrcholením Týdne vzpomínek je naše účast na ceremoniálu v rámci Dne vzpomínek (Remembrance Sunday). Tento jednoduchý obřad spojuje naše dvě země, protože je to jedna z tisíců podobných akcí, které se v tento den konají v každé vesnici či městě ve Spojeném království.

Studenti ECP hrají při obřadu na Olšanských hřbitovech důležitou roli. Pomáhají mladým skautům z 1. pražského skautského oddílu pokládat kříže na hroby vojáků a letců, kteří jsou zde pohřbeni.

Remembrance Day ceremony at Olšany cemetery

NeverForgotten

Libor Sečka, when Czech Ambassador to the UK, with his Deputy, ECP graduate Jan Brunner

Dokumentární film pana Sečky, bývalého velvyslance ČR ve Velké Británii, o jeho projektu NeverForgotten je dojemnou výpovědí o tom, proč chtěl navštívit válečné hroby a uctít Čechy a Slováky, kteří jsou tam pohřbeni. Projekt si získal podporu několika prominentních britských členů parlamentu, včetně Grega Handse, ministra vlády a bývalého členy správní rady Anglického gymnázia, a Sira Davida Amesse, který byl minulý měsíc zabit ve svém volebním obvodu v Southendu. Seznam všech hrobů, které pan Sečka navštívil, si můžete prohlédnout zde.

Na dokumentu se dále podíleli Vladimír Coufal a Tomáš Souček, kteří hrají za klub Premier League West Ham Utd. Stejně jako Vladimír a Tomáš chtějí i studenti ECP vzpomínat na ty, kteří se v minulosti obětovali za naši svobodu. Tím, že si v Anglickém gymnáziu každoročně připomínáme Týden vzpomínek, pomáháme vzpomínky na ně udržovat živé.

#PoppyAppeal  @LiborSecka  #NeverForgotten @GregHands  @tomassoucek28 @Coufi5@WestHam