Den zakladatelů školy a Schwarzenberské stipendium

Share this article

Karel Schwarzenberg

Ve čtvrtek 4. listopadu oslavilo Anglické gymnázium svůj každoroční Den zakladatelů školy. Pražská křižovatka byla pro tuto akci vybrána, protože naším zakládajícím patronem byl Václav Havel a tento slavnostní večer mu byl věnován. Václava Havla jsme si připomínali, protože jeho pobídka ke znovuotevření anglického gymnázia v Praze dala vznik naší škole. Našimi současnými patrony jsou Jeho královská Výsost princ z Walesu a Karel Schwarzenberg.

Škola je velmi hrdá na svoji historii. Poskytuje nám stabilitu a inspiruje nás v našem každodenním školním životě. Každý rok si připomínáme zakladatele školy, jelikož jsme jim vděčni za jejich úsilí a ideje. Oslavujeme jejich poslání, protože právě to zformovalo naše pevné kořeny.

V rámci slavnostního večera obdrželi studenti ve 2. – 6. ročníku ceny zakladatelů školy za prospěch, ceny za výkon v jednotlivých předmětech a ocenění za talent. Program celého večera byl zakončen společným hudebním vystoupením studentů 1. ročníku.

This image has an empty alt attribute; its file name is FD-Year-1-performance-1024x638.png
Year 1 performance at Founders‘ Day 2021

Schwarzenberské stipendium

V průběhu večera předala držitelka Schwarzenberského stipendia, Eileen Griffin, dárek patronovi školy, panu Karlovi Schwarzenbergovi, který na akci hovořil o Václavu Havlovi. Eileen je hrdou držitelkou tohoto stipendia a fanynkou pana Schwarzenberga už od útlého dětství, jak můžete vidět na fotografii a v dopise její matky níže.

Eileen with a poster of Mr Schwarzenberg


Vážený pane řediteli,
ráda bych Vám ještě jednou poděkovala za to, že Eileen může studovat na Anglickém gymnáziu. Je to už rok, co jí bylo uděleno stipendium, ale dodnes mám husí kůži jen při pomyšlení na okamžik, kdy jsme zjistili, že ho získala.
Procházela jsem své staré fotografie a našla jsem jednu, na které je Eileen s plakátem pana Schwarzenberga. Je z doby, kdy kandidoval na prezidenta. Tenkrát nám dal naději, že by mohla nastat změna. Netušila jsem, že o pár let později budu panu Schwarzenbergovi vděčná za to, že dal další naději mé dceři.
Petra Griffin