Ikonické modré dveře Anglického gymnázia

Share this article

Iconic Blue Doors get a Face-lift

Pokud některého absolventa Anglického gymnázia (ECP) požádáte, aby pojmenoval jeden neživý předmět, který mu připomíná školní dny, je pravděpodobné, že řekne vstupní „modré dveře“.

Našim studentům poskytuje pohled na modré dveře při příchodu do školy, z ulice Sokolovská nebo stanice metra Vysočanská, jistotu, že je čeká vřelé přivítání. Není tedy divu, že téměř každý absolvent, který přijde školu navštívit, se chce vyfotografovat před našimi modrými dveřmi.

Více než 1 500 absolventů programu IB

ECP otevřela své brány poprvé 4. září 1994 a od té doby získalo diplom IB více než 1 500 studentů. Budova byla původně základní školou, která byla postavena v roce 1890. Modré dveře proto za ta léta přivítaly doslova tisíce mladých lidí.

Face-Lift

Když jsme tedy před několika měsíci koupili budovu školy od Městské části Prahy 9, bylo každému jasné, že jednou z prvních věcí, které by si zasloužily “face-lift”, jsou naše modré dveře.

ECP’s Patron, His Royal Highness The Prince of Wales, in front of the Blue Doors during his visit in 2010

130 let historie

Požádali jsme specializovanou firmu, aby dveře ve své dílně pečlivě revitalizovala. Tým odborníků sundal mnoho vrstev laku, nanesených za více než 130 let. Odstranili i mosazné části, které byly rovněž pečlivě restaurovány. Poté začala tvrdá práce. Broušení dřeva, vyplňování mezer a děr, a další broušení. Bylo zajištěno, aby byl každý centimetr čtvereční hladký a suchý. Poté byly dveře připraveny na několik vrstev základního nátěru a lesklého modrého povrchu. Nakonec, když barva zaschla, byly tyto velmi speciální dveře znovu zavěšeny, aby na začátku nového školního roku mohly všechny uvítat zpět ve škole.

Revitalizace

Zeptali jsme se Ann Lewis, jedné ze zakladatelek Anglického gymnázia a bývalé předsedkyně správní rady školy, co si myslí o nově zrekonstruovaných modrých dveřích. Řekla nám: „Když jsme budovu poprvé objevili, pár let před otevřením školy v roce 1994, modré dveře byly vybledlé a lak se odlupoval. Nyní, když vstupujeme do 27. roku existence školy, je skvělé vidět ikonické dveře školy takto zrevitalizované!“