Týden vzpomínek na válečné veterány 2022

Share this article

František Fajtl 1912-2006

Františka Fajtla si připomínáme jako jeden z nejvíce vyznamenaných československých stíhacích pilotů druhé světové války. Byl inspirací pro film Jana Svěráka Tmavomodrý svět z roku 2001 a nyní je jedním z námětů filmu Good Old Czechs. Bylo nám ctí přivítat jeho dceru, Jitku Režnou-Fajtlovou, u nás ve škole v rámci letošního Týdne vzpomínek na válečné veterány.

Útěk z nacisty okupovaného Československa

Paní Režná-Fajtlová hovořila o útěku svého otce z vlasti. Stejně jako mnoho jeho krajanů odešel v roce 1939 nejprve do Polska a poté bojoval ve Francii. Od roku 1940 sloužil u letky 313 Fighter Squadron RAF a byl vyznamenán oceněním Distinguished Flying Cross. Od roku 1944 bojoval se SSSR na východní frontě. Paní Režná-Fajtlová vysvětlila, že její otec bojoval ne proto, že chtěl bojovat, ale proto, že chtěl osvobodit svoji zemi. Připustila také dluh vůči britskému premiérovi Winstonu Churchillovi a britskému lidu. Až do vstupu Američanů do války v roce 1941 stála Británie sama proti mocnostem Osy.

Vězněni komunisty

Studenti Anglického gymnázia byli fascinováni, když slyšeli, jak Fajtla, který byl nejprve oslavován jako hrdina, po ukončení války v roce 1945 komunisté uvěznili v pracovním táboře. Paní Režná-Fajtlová vzpomínala, jak byla její matka předvolána na ministerstvo. Úředník jí řekl, že se musí vystěhovat z rodinného domu, protože prý je pro ni a její dvě dcery příliš velký. Protestovala a řekla, že tam bydlí i její manžel. Poté ale zjistila, že byl zatčen a domů se nebude moci vrátit.

Jednou z nejdojemnějších vzpomínek paní Režné-Fajtlové na tuto dobu byla vzpomínka na její mladší sestru, která byla v době zatčení jejich otce teprve miminko. Na zdi byla fotka jejich otce a její sestra ji každý večer líbala, aby na něj nezapomněla. Když se rodina nakonec opět sešla, sestra pozdravila otce polibkem a řekla: „To je táta – a je naživu!“

Řád bílého lva

Na otázku, proč si myslí, že komunisté zacházeli s jejím otcem a ostatními válečnými hrdiny tak špatně, paní Režná-Fajtlová odpověděla, že proto, že se nesnesli, aby se mýlili. Teprve po pádu komunismu byl její otec plně rehabilitován. V roce 2004 mu bylo uděleno nejvyšší státní vyznamenání – Řád bílého lva (rozhovor Českého rozhlasu 29.10.2004) – a byl povýšen na generála.

Paní Režná-Fajtlová napsala o svém otci knihu. Škola ji pro svoji knihovnu koupí, aby si všichni naši studenti jeho příběh mohli přečíst.

Den válečných veteránů

Foto: Nicholas Edworthy, 2. ročník

Týden vzpomínek na válečné veterány si na Anglickém gymnáziu připomínáme každý rok. Jde o připomenutí těch, kteří zemřeli za svou vlast. V neděli, která je nejblíže Dni příměří, což je 11. listopad 1918, kdy skončila první světová válka, se na Olšanských hřbitovech schází britský velvyslanec a velvyslanci zemí Commonwealthu, aby položili věnce k válečnému pomníku a vzdali hold pohřbeným. Pro mnoho lidí ve Spojeném království je to mimořádný den. Obřady podobné tomu v Praze se konají v každém městě, městečku a vesnici ve Spojeném království a připomínají ty z příslušné oblasti, kteří odešli do boje a nikdy se už nevrátili.

Sbírka pro Královské britské legie

Další tradicí během Týdne vzpomínek je sbírka pro Královské britské legie RBL Poppy Appeal. Legie pořádají jednu z největších charitativních sbírek ve Spojeném království. Dobrovolníci prodávají miliony červených papírových máků, aby získali peníze na pomoc bývalým vojákům, jejich ženám a jejich rodinám. Vlčí mák byl zvolen jako znak této iniciativy, protože byl první květinou, která po první světové válce na bojištích ve Francii a Belgii znovu vyrostla. V roce 1922 byla v jihozápadním Londýně otevřena továrna, která poskytla práci invalidní bývalým vojákům, kteří zde papírové máky vyráběli.