Hodně štěstí v novém školním roce!

Share this article

Na začátku nového školního roku Anglické gymnázium s radostí vítá studenty zpět do školy. Vřele vítáni jsou noví studenti, kteří k nám přicházejí poprvé a zahajují svoji cestu za mezinárdním diplomem IB.

Studying the exhibits at the Ashmolean Museum.

Studium exponátů v Ashmolean Museum během výletu do Oxfordu

Září je však také časem, kdy je třeba připomenout si naše letošní maturanty, kteří se připravují na zahájení vysokoškolského studia.

Výsledky IB

Letošní výsledky zkoušek IB byly naše vůbec nejlepší v historii školy. Všichni studenti ECP skládají kompletní zkoušky IB, což nás odlišuje od jiných škol, kde se o diplom IB ucházejí jen ti nejlepší, zatímco většina studentů skládá českou maturitu a nikoli kompletní diplomní program IB. Z tohoto důvodu je obzvláště působivé, že celkový průměr všech našich 71 studentů byl  37 z celkových 45 IB bodů, ve srovnání ze světovým průměrem 30,24 bodů.

Všem našim absolventům a jejich učitelům k tomuto úžasnému úspěchu blahopřejeme. Neméně nás těší, že tři studenti Anglického gymnázia dosáhli maximálního možného počtu 45 bodů. Tohoto výjimečného výsledku dosáhlo na celém světě pouze 179 studentů z téměř 180 000, kteří letos diplom IB získali.

Přesun na univerzitu

Čerství absolventi ECP nyní míří na některé z nejprestižnějších univerzit po celém světě. Jedním z nich je Dmitrij Cheremisin, který bude studovat ekonomii na University of Cambridge. Naše gymnázium každý rok vyšle alespoň jednoho studenta do Oxfordu nebo Cambridge. Částečně je to i důsledek naší práce v oblasti výběru univerzity a kariéry ve snaze pomoci těm, kteří chtějí na těchto prestižních univerzitách studovat.

Zažít Oxford

Začínáme už ve 4. ročníku, kdy organizujeme výlet do Oxfordu pod vedením zástupce ředitele Laurence Baxtera. Pan Baxter z Oxfordu pochází a sám zde na univerzitě studoval. Byli jsme také velmi vděčni našim čtyřem absolventům za to, že se k nám připojili ve velkolepém prostředí oxfordské radnice, kde vedli se studenty diskusi o studiu a práci v Oxfordu a Spojeném království. Také nás potěšilo, že se k nám připojil radní Ed Turner, zástupce vedoucího oxfordské městské rady.

ECP graduates give up their time to help current students.

Absolventi ECP – Kryštof Sršeň (2021), Filip Němeček (2014), Nella Bestová (2017) & Michaela Sommerová (2015)

Jedním z našich absolventů, který se s námi v Oxfordu setkal, byl Filip Němeček. Filip nejprve studoval geografii na St Andrew’s University ve Skotsku. Poté se přesunul na Oxfordskou univerzitu, kde získal magisterský titul a nyní zde studuje PhD program.

Město Harryho Pottera, Alenky v říši divů a Hobita

Kromě seznámení studentů s možností studia na Oxfordu jim tento výlet umožnil zažít historii a tradici institucí, jako jsou Christ Church College, Bodleian Library, Ashmolean Museum a Sheldonian Library. Knihovna Bodleian Library je známá tím, že ukrývá rozsáhlou sbírku knih a rukopisů. Naši studenti udělali dojem na našeho průvodce tím, že na jednu z jeho otázek odpověděli rychleji, než kdokoli předtím!
Christ Church College okamžitě poznali všichni fanoušci Harryho Pottera. Je to jedna z nejhistoričtějších univerzit v Oxfordu a odehrávaly se zde scény z Velkého sálu v Bradavicích.

Christ Church College, which was used as the location for Hogwart's Great Hall

Christ Church College, která byla využívána jako místo pro Bradavický Velký sál

Oxford je dobře známý díky slavným osobnostem, které prošly jeho vysokými školami, včetně matematika Charlese Dodgsona. Reverend Dodgson je známější pod svým pseudonymem Lewis Carroll. Byl inspirován kouzelným okolím a během svého působení v Christ Church napsal dílo Alenka v říši divů. Autor J R R Tolkein zde byl profesorem.

Naši studenti mohli také vidět, jak vysokoškolský systém Oxfordské univerzity se svými samostatnými kolejemi, které fungují jako jednotlivé komunity v rámci větší univerzity, podporuje akademickou výjimečnost a silný smysl pro identitu.

Kromě historie a tradice si studenti mohli užít i modernější požitky z pulzujících obchodů a restaurací v Oxfordu a sledovat vysokoškoláky veslující na řece Temži.

Rowing on the Thames

Pozorování veslařů na Temži

Seznam světového dědictví UNESCO

Studenti také navštívili Blenheim Palacepamátku světového dědictví UNESCO – a cesta dvoupatrovým autobusem do nedalekého města Woodstock byla událost sama o sobě. Blenheim Palace je jedním z nejvýznamnějších anglických barokních velkolepých domů. Po více než 300 let byl domovem předků rodiny Churchillů a je rodištěm Sira Winstona Churchilla, jednoho z nejvýznamnějších britských vůdců.

Absolventi ECP z Oxbridge

Výlet do Oxfordu byl pro většinu našich studentů prvním seznámením s tímto městem a možností v něm studovat. Naše další akce v rámci podpory přihlášek na Oxbridge univerzity se bude konat koncem září, kdy Anglické gymnázium navštíví někteří další naši absolventi, budou odpovídat na dotazy studentů a inspirovat je k tomu, aby se vydali v jejich stopách.