Kariéra v oboru lékařství

Share this article

A career in Medicine

Minulý týden proběhla první návštěva absolventů ECP v roce 2020. Tentokrát absolventi studentům 5. a 6. ročníku nabídli konzultace v oblasti lékařské profese. Pro Michala Barabase to byla druhá návštěva ECP od té doby, co u nás v roce 2009 odmaturoval, zatímco Yagmur Caglar se k nám vrátila poprvé od ukončení studia v roce 2016.

Kde studovat – v Praze nebo v Británii?

Yağmur je ve 4. ročníku šestiletého studijního programu na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Při studiu IB si však ještě nebyla jistá, jaký obor chce na univerzitě studovat. Přemýšlela o studiu stavebního inženýrství. Její rozhodnutí přišlo poté, co si v ECP vyslechla přednášku zástupce Lékařů bez hranic: „Poté, co jsem tam slyšela o humanitární práci Lékařů bez hranic, jsem věděla, že chci pomáhat lidem. Z tohoto důvodu jsem se rozhodla stát se lékařkou.“

Rozhodla se zůstat v Praze a dala několik dobrých rad studentům ECP, kteří také zvažují kariéru v medicíně. „Ujistěte se, že kurz, na který se hlásíte, je mezinárodně akreditovaný, abyste měli možnost pracovat v jakékoli vámi zvolené zemi.“

A career in Medicine
Yağmur is studying at the First Faculty of Medicine at Charles University

Alternativní cesty

Avšak přímé studium medicíny není jedinou cestou, jak se stát lékařem. Michal se zpočátku chtěl stát vědeckým pracovníkem. Jeho první titul byl v oboru farmakologie na University College London. Tam si však uvědomil, že nechce trávit veškerý svůj čas v laboratoři. Poté, co dokončil studium farmakologie, přešel na medicínu a dosáhl titulů MPhil a MB / BChir na univerzitě v Cambridge. Je to méně známá cesta ke kariéře v medicíně, ale Michalovi vyhovovala. Řekl nám: „Byl jsem o něco starší než většina ostatních studentů v mém kurzu, díky čemuž jsem byl v dobré pozici zejména při jednání s pacienty.

Michal se nyní chystá nastoupit na nové místo ve Fakultní všeobecné nemocnici zde v Praze, poté co v Británii absolvoval dvouletou lékařskou praxi, nejprve v nemocnici v Hinchingbrooke a poté v Papworth, kde je světově proslulé centrum pro transplantace srdce. Obě nemocnice jsou v oblasti Cambridgeshire.

Michal showing the huge Papworth Hospital estate in Cambridge

Sdružení absolventů gymnázia (ECPN) 

Anglické gymnázium založilo Sdružení absolventů gymnázia (ECPN) v roce 2015 jako síť pro širší komunitu školy. Patří do ní všichni absolventi, jejich rodiče a bývalí zaměstnanci. Cílem je podpora školy a utužení celoživotních vazeb mezi ECP a členy sítě ECPN.

Všichni absolventi Anglického gymnázia se automaticky stávají členy sdružení (ECPN). Jsme velmi vděční těm, kteří si stejně jako Michal a Yagmur najdou čas k tomu, aby školu navštívili a podělili se o své zkušenosti se současnými studenty. Od založení ECPN absolventi již studentům představili kariéry v následujících oborech: diplomacie, žurnalistika, právo, ekonomie a obchod, tlumočení, umění a design, fotografování, sportovní management, lékařství, zubní obor, astrofyzika a letecký průmysl.