Intelektuální rozšíření

Přednášky k předmětům

Jednotlivé katedry organizují ke svým předmětům čas od času přednášky na určité téma. Účastní se jich celé ročníky nebo studenti, kteří se o dané téma zajímají. Studenti  Anglického gymnázia se díky nadšené práci jednotlivých oddělení mohou těšit na přednášky mnoha odborníků z akademického světa, jako jsou historikové, ekonomové a přírodovědci. Zde je několik příkladů přednášek:

Ekonomie: Budoucí obchodní lídři, Bloomberg Professional

Dějepis: Terezín během druhé světové války

Čeština: Hrabalova beletrie

Věda: Vědecká kariéra

Výlety zaměřené na jednotlivé vyučovací předměty

Anglické gymnázium je akademická škola, efektivní výuka je proto naší prioritou. Výuka se nekoná pouze v učebně, ale i jinde. Téměř všechny fakulty pořádají vzdělávací výlety nejen v Praze, jako součásti Pražského programu, ale také po celé České republice. Studenti tak získávají výjimečnou příležitost propojit to, co se naučili ve škole, se skutečnými životními situacemi.

Čeština

Fakulta českého jazyka bere studenty každý rok na literární cestu, jako je například výlet do kraje Karla Hynka Máchy nebo Karla Čapka. Studenti navštěvují místa spjatá s autorovým životem, čtou texty psané autorem nebo o něm, čtou jeho korespondenci, ale především, diskutují o jedinečném příběhu jeho života a o tom, jaký měl vliv na jeho tvorbu. Debaty se odehrávají v krásném přírodním prostředí. Mají neobvyklou atmosféru a díky nim se tyto výlety stávají nezapomenutelnými jak pro studenty, tak i pro jejich učitele.

Angličtina

Protože Praha poskytuje k výletům za anglickou literaturou jen omezené možnosti,  bereme studenty 1.ročníku na Staré Město, aby ho prozkoumali a vytvořili brožury a průvodce pro turisty. V říjnu studenti 3. až 5. ročníku mohou navštívit Literární festival v Cheltenhamu.  Festival je oslavou mluveného i psaného slova. Během festivalu se představují nejrůznější současní spisovatelé i básníci, ale také zde vystupují význační řečníci. Je to skutečně báječný výlet, jenž studentům umožňuje se seznámit s lázeňským městem Cheltenham a zároveň se setkat se zajímavými současnými autory a mysliteli.

Umění

Fakulta umění pořádá v rámci Pražského programu různé výlety a exkurze. Využívá kulturních institucí dostupných v České republice i mimo ni.

Při výletech zaměřených na výtvarné umění studenti v uplynulých letech navštívili dříve Drážďany, Vídeň, Benátky, Řím, Amsterdam i Paříž. Díky těmto cestám  měli studenti možnost obohatit své chápání kultury a rozšířit í porozumění výtvarnému umění prohlídkou tradičních i současných uměleckých forem.

Moderní jazyky

Katedra moderních jazyků každý rok organizuje různé kulturní výlety do zemí, jejichž jazyk se u nás ve škole vyučuje. 

  • Výlet do Ruska pořádaný obvykle v prvním trimestru směřuje buď do Moskvy, nebo do Petrohradu. Jedná se převážně o kulturní návštěvu, protože jazykové dovednosti studentů jsou stále na základní úrovni.
  • Pro  studenty třetího ročníku je každoročně připraven německý výlet do Berlína. Jde o kombinaci jazykových a kulturních aktivit. Studenti navštěvují klíčová turistická místa v hlavním městě Německa. Dozvědí se hodně o německé historii a v rámci výuky dějepisu si doplňují své vědomosti o první a druhé světové válce.  
  • ECP organizuje také dva výměnné pobyty – do Francie a Španělska. Naše partnerské školy v Nates a ve Valencii vysílají své žáky a učitelé na jeden týden k nám a my zase v dalším trimestru naše studenty a učitele k nim. Studenti vždy bydlí v hostitelských rodinách. Pro naše studenty je to jedinečná příležitost zažít cizojazyčné prostředí a navázat kontakt s rodinami, jejichž jazyk studují. 

Humanitní vědy

Fakulta humanitních věd každý rok připravuje několik výletů. Většinou se jedná o jednodenní cesty do zajímavých tuzemských míst, jako je každoroční návštěva továrny Škoda, kterou pořádá zeměpisné oddělení, nebo pěší prohlídka renesančních památek v centru Prahy pro studenty dějepisu.

Přírodní vědy

Nedílnou součástí kurzů IB i Pre-IB  je sledování, analýza a hodnocení podmínek v několika místních ekosystémech. Studenti zkoumají, jak měnící se abiotické faktory ovlivňují hojnost a rozmanitost místní flóry a fauny. To napomáhá rozvoji jejich znalostí, pochopení vlivu člověka na ekosystémy a umožňuje jim lépe porozumět , křehkosti  i odolnosti přírodních systémů.

Červnové vzdělávací výlety – Objevujeme společně

Náš školní rok je ohraničen výlety. Zatímco začátkem školního roku se studenti  1.až 4.ročníku vydávají na  zahajovací výlety, koncem roku jsou výlety zaměřené více na vzdělávání. Studenti  1.ročníku zkoušejí expedici DofE. Naučí se též číst mapy a všichni studenti projdou kurzem první pomoci.  Jeden den je věnován Pražskému programu, v němž studenti poznávají Staré Město pražské a jeho středověkou historii.  

Katedra tělesné výchovy organizuje pro studenty ve 2.ročníku  výlet CCC, během kterého se studenti v krásné oblasti Šumavy u jezera Lipno učí rozvíjet své dovednosti potřebné při cyklistice, kempování a kanoistice.

Studenti 3.ročníku jedou na vědecký výlet do Jeseníků. Navštíví papírnu ve Velkých Losinách, elektrárnu Dlouhá stráň a poznávají í krajinu Jeseníků.

Výuka dějepisu, zeměpisu, literatury a uměleckých, stejně tak i  přírodovědných předmětů jako je např. biologie,  probíhá během těchto výletů pochopitelně  velmi aktivně. Studenti mohou ocenit nejen to, že znalosti získané během výuky se dají využít mimo učebny, ale také to, že vše, co se naučí během výletů, jim pomůže pochopit, co se učí ve škole. 

Všechny výlety hrají také důležitou roli ve školním životě. Umožňují studentům a učitelům trávit čas společně v neformálním prostředí. Díky tomu se studenti a vyučující dozví více o sobě a rozvíjejí přátelské vztahy.

Na konci školního roku se studenti 4. ročníky vydávají za poznáváním univerzit, blíží se totiž jejich rozhodnutí, kam půjdou studovat po absolvování naší školy. Mohou jet do Oxfordu, nebo mohou navštívit všechny významné moravské univerzity.

1. ročník – brožura

2. ročník – brožura

3. ročník – brožura

Pražský program

Praha není jen krásné město, které dnes navštěvují tisíce turistů, je to také město, kde můžete vidět a cítit historii nejen České republiky, ale i Evropy. Král Karel IV. z Prahy učinil centrum Evropy. Založil zde univerzitu a postavil na tehdejší dobu moderní město. 

Pro umělce je Praha městem mnoha galerií a úžasných uměleckých sbírek ze všech období. Je to místo, které může sloužit jako učebnice architektury. V pražských muzeích naleznete  sbírky ze všech oblastí. Její veřejně přístupné a botanické zahrady jsou akademickými pracovišti a zároveň nabízejí  prostor pro odpočinek. Dá se tedy říct, že Praha nabízí nekonečné možnosti pro objevování a učení.

Proto jsme vymysleli  Pražský program. Každé oddělení pro studenty připravuje program spjatý s jedinečnými možnostmi   tohoto města. Čeští studenti navštěvují Muzeum Franze Kafky, studenti českých dějin objevují Vyšehrad, oddělení přírodních věd připravuje návštěvu Technického muzea nebo botanických zahrad, zatímco studenti umění navštěvují galerie a umělecké dílny. Pro studenty 1. ročníku je organizován Hledání pokladu – program mapující středověkou Prahu.

Před koncem studia na Anglickém gymnáziu proto naši studenti znají Prahu mnohem lépe a také o ní mnohem více vědí, což by pro studenty Anglického gymnázia v Praze mělo být samozřejmostí!

Program přednášek a diskusí

Pro mladé lidi je velmi důležité potkat ve správnou chvíli někoho, kdo je může v jejich životě inspirovat a být jim vzorem. Abychom našim studentům umožnili setkat se s řadou zajímavých lidí, organizujeme Program přednášek a diskusí, který se na Anglickém gymnáziu stal již tradicí. Za ta léta jsme již do školy pozvali mnoho odborníků svého oboru, aby pohovořili o svých profesích, projektech, nebo jen sdíleli se studenty své životní příběhy. Jsme hrdí na to, že v posledních letech byli mezi řečníky bývalí studenti, jejichž kariéra je fascinující.

Ročně se tu vystřídají obvykle čtyři hosté a jejich přednášky bývají často spjaty s tématem roku. Po každé přednášce následuje diskuse. Ačkoli je tento program primárně určen studentům 4. a 5.ročníku, jsou vítáni i studenti z jiných ročníků, pokud se o dané téma zajímají. Přednášky jsou také dobrou příležitostí pro diskuse ve stylu TOK. (Teorie poznávání)  Studenti s třídními učiteli diskutují o tématu před každou přednáškou a v diskusi pak ještě pokračují i po přednášce.

Podívejte se na přehled Programu přednášek a diskusí.

Akademické soutěže pořádané mimo školu

Někteří studenti mají zvláštní nadání  a je velmi důležité je podporovat v jeho rozvíjení.. Proto naše studenty povzbuzujeme , aby se zúčastňovali mnoha externích školních akademických soutěží. Jsme velmi hrdí na to, že studenti Anglického gymnázia dvakrát vyhráli Soutěž Knihovny Václava Havla o nejlepší studentskou esej a mezinárodní soutěž v recitaci.  Můžeme se pyšnit také  velmi dobrými výsledky v různých olympiádách.Naši studenti se pravidelně účastní Olympiády v českém jazyce. 

Naši studenti jsou též pravidelně úspěšní v britských matematických soutěžích UKMT a někteří  z nich dosáhli dostatečně vysokého bodového ohodnocení nezbytného k tomu, aby se mohli účastnit soutěží Kangaroo (Klokan), které jsou jen pro zvané účastníky.

Informace o těchto soutěžích jsou k dispozici ve studentském bulletinu, se všemi relevantními odkazy a propagačními letáky je naleznete na nástěnce :more

Soutěže, kterých se studenti Anglického gymnázia zúčastnili:

  • Soutěž poezie COBIS  
  • Lingvistická olympiáda 
  • Ekonomická olympiáda
  • Soutěž studentských investorů
  • Logická olympiáda 
  • Britská biologická olympiáda
  • Shake Me Up Shakespeare Online Festival 
  • Módní soutěž Regent’s University (London)  
  • UKMT matematické soutěže
  • Světová cena mladého novináře
  • Mezinárodní soutěž v recitaci